Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Seyahat İçin Sırt Çantası Seçimi

Sırt çantası neden bu kadar önemlidir? Sadece pratik çözümler sunduğundan mı yoksa her durumda hemen elimizin altında olması gereken eşyalar yüzünden mi? Her ikisi de doğru cevap aslında. Özellikle bayanların olmazsa olmaz eşyaları vardır ki ekstradan yanımıza aldığımız o valizden ziyade asıl ihtiyaçlarımızı sırt çantasından yana kullanmak isteriz. Tabi bir de gün içinde ihtiyaçlarımızı karşılayacak olması en önemli detay. Pratik bir sırt çantası demek gittiğimiz her yerde sorunsuz bir tatil demek aslında. İşte bu yüzden seyahatleri kolaylaştıran çanta seçimi yazımızı okumadan çanta almak için acele etmeyin.

Sırt Çantası Seçiminin Önemi

Sırt çantası ile tatil geçirmek istiyorsanız ilk önce hedefinize karar verin. Yoksa bir dünya sırt çantası bulmanız an meselesi. İşte bu yüzden nerede kullanacağınız çok önemli. Mesela sadece hafta sonu odaklı bir tatilse planladığınız her şeyinizi içine alacak bir sırt çantası işinizi kolaylaştıracaktır. Seyahatleri kolaylaştıran çanta seçimi yaparken en büyük hatamız yanımıza aldığımız gereğinden fazla eşya olur. Bu noktada yapmanız gereken tek şey var o da ihtiyacınız olan eşyayı hesap edip alacağınız çantayı da o ağırlığa göre almanız. Mesela keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapacaksınız o zaman size en uygun olan 30-40 lt, tatili biraz daha uzatmayı düşünüyorsanız 60-70 lt, şayet daha uzun bir tatilse düşündüğünüz o zaman 70 lt ve üzeri işinizi rahatlıkla görecektir.

Seyahatler İçin Sırt Çantası

  •     Keyifli bir tatilin asıl kuralı az ve öz eşya olmalı. İşte bunu düşünerek yanınıza ne kadar az ama bir o kadar da çok amaçlı eşyalar alırsanız gittiğiniz her yerde işiniz çok kolaylaşır. Tatil için sırt çantası almanız da bir o kadar kolay olur.
  •     Sırt çantası seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kurallardan biri de su geçirmez ve yırtılmaya karşı dayanıklı bir çanta olması.
  •     Çantanızın askısı dayanıklı mı fermuarları yeterli sayıda ve kolay açılıp kapanıyor mu bunlara dikkat etmelisiniz. Askı yerlerinin dayanıklılığı her şeyden çok daha önemli. Ağırlığınızı tartacak askılar için sağlam malzemeyle yapılmış çantaları tercih etmelisiniz.
  •     Sırt çantanız ne kadar dayanıklı olursa olsun şayet sırtınızla uyum içinde değilse büyük bir sorun var demektir. Gittiğiniz her ortamda sırtınızla uyumsuz olan sırt çantası sizi daha çok yoracak hatta mutsuz edecektir. Çantanın bel kısmındaki tokalar kalçanızın üzerinde bitmeli yani çantanız kalçanıza tam oturmalı.
  •     Çanta alırken dikkat etmeniz bir kural daha var ki kesinlikle altın değerinde bir kural. O da çantanızın sadece üstten fermuarlı değil gizli fermuarlarla donatılmış olması. Peki bu gizli fermuarlar neden önemli? Gittiğiniz yerin hava koşullarını her zaman kestiremeyebilirsiniz. İşte böyle zamanlarda sürprizlere karşı mucizevi yağmurluklar size ilaç gibi gelecektir. O yağmurluğu koyacağınız gizli bölümlerde tabi. Yani ne kadar portatif çanta o kadar kolaylık demek.
  •     Sırtta ya da elinizde çanta gezdirirken yorulduğunuz anlar olacaktır. İşte böyle zamanlar için imdadınıza yetişecek olan şey elbette tekerlekli sırt çantası. Bütün bu kurallardan yola çıkılarak tek bir çözüm yolu var; o da hem çok fermuarlı, hem tekerlekli hem de bel ve kalçayla uyum içinde olan seyahat çantaları. Ve tabi bir de şunu atlamamak lazım, böyle bir çanta bulayım ama ucuz olsun diyorsanız bu düşüncenizi tamamen değiştirip tam fonksiyonlu çantaya uygun bir bütçe ayarlamak da size kalmış.

Seyahatleri kolaylaştıran çanta seçiminizi yaptığınıza göre geriye yapılacak tek bir şey kalıyor. Tabi ki keyifli bir tatile çıkmak. Şimdiden iyi tatiller.